Spaghetti Alla Puttanesca | سپاگتی پوتانسکا

یک پاستای معروف ناپل در جنوب ایتالیاست. ترجمهٔ کلمه به کلمهٔ "سپاگتی الا پوتانسکا" می‌شه "اسپاگتی به سبک زن فاحشه" ولی‌ دقیقا معلوم نیست چرا و چجوری این اسم رو به این پاستا دادن، فقط اینکه وقتی‌ در دهه ۶۰ اسم این پاستا در یک رمان آورده می‌شه، کم کم این پاستا و دستور اون معروف تر می‌شه. مزهٔ اون بسیار تند و تیز و به نسبت شورِ . و مواد اصلی‌ اون گوجه فرنگی‌، چیلی قرمز, زیتون، سیر, اچوگه و کبرِ . خیلی‌ ساده خیلی‌ خوشمزه است و بسیار سریع آماده می‌شه.

مواد لازم برای ۲ نفر

.حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم سپاگتی یا (من از تالیاتله استفاده کردم) .گوجه فرنگی‌ به اندازهٔ دلخواه، حدود ۷،۸ تا گیلاسی .یه مشت زیتون سیاه خرد شده (درشت خورد شده یا حتا درسته) .یه نصف مشت کبر Caper .سیر ۲،۳ حبّه .یک عدد یا به اندازهٔ دلخواه چیلی قرمز تند و تازه (یا خشک اگر تازه نداشتین) .فیلهٔ آنچوی ۲،۳ تا European anchovy .روغن زیتون .نمک/فلفل سیاه آسیاب شده

.آب پاستا را با مقداری نمک بذارید جوش بیاد.. .در همین حین داخل یک ماهیتابه مقداری روغن زیتون بریزید، سیر و رو خرد کنید یا فقط به ۲ قسمت کنید و با فیلهٔ ماهی‌ کولی داخل ماهیتابه بیاندازید. وقتی‌ سیر نزدیک به جلز ولز رسید و ماهی‌ کولی تقریبا آب شد بیشتر کبر و زئتون‌ها رو اضافه کنید (مقداری رو برای آخر نگه دارید)، همرو با هم تفت بدید. .سپاگتی رو به آب پاستا که حتما جوش اومده، اضافه کنید و خوب چند بار هم بزنید، که به هم نچسبه. .گوجه‌ها رو به بقیه مواد داخل ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید. .زیر اون رو مقداری کم کنید تا گوجه‌ها آب بندازه، اگر دوست دارین غذا سٔس دار تر باشه، می‌تونین از یه کنسرو گوجهٔ درسته هم استفاده کنید. .وقتی‌ اسپاگتی ال دنته شد، می‌تونین آب کش کنید ( پاستا رو کامل آب کش نکنید، مقداری از آب پاستا رو هم به مخلوط گوجه اضافه کنید) اسپاگتی رو خوب با مخلوط روی شعلهٔ‌ زیاد هم بزنید، ۲ دقیقه یا حتا کمتر. قبل از سرو کردن بقیه زیتون و کبر رو‌ها اضافه کنید، بعد هم با مقداری پونه کوهی یا آویشن میل کنید. رای اونهایی که نگران بوی ماهی‌ هستن، مطمئن باشین که غذاتون به هیچ وجه بوی ماهی‌ نمیگیره، حتا یادتون میره که اصلا ماهی‌ هم اضافه کرده بودید، فقط مزهٔ شور و خوش طعمی باقی‌ می‌مونه :) حتما امتحان کنید.